Reklama

Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania treści bloga bez zgody autora.

poniedziałek, 23 grudnia 2013

Jaką małpkę wybrać?


Czy wszystkie małpy można i wolno trzymać w domach? Przedstawiciele poszczególnych gatunków małp różnią się między sobą w stopniu wręcz niewyobrażalnym, niespotykanym wśród przedstawicieli innych zwierząt. Do małp właściwych należy zarówno ważąca około 100 gram pigmejka, jak i dochodzący do 275 kg goryl. Tak silnej małpy w domu nie radziłbym jednak nikomu. Wielkie małpy człekokształtne, które mają skłonność do przyjmowania postawy wyprostowanej - szympansy, orangutany, goryle i gibony, zaliczone zostały do zwierząt niebezpiecznych i nie wolno trzymać ich w domach.
Spośród wielu gatunków większych małp tylko dwa gatunki mogą być trzymane w naszych domach. Są to kapucynki i sajmiri. Pozostałe zostały uznane przez polskiego ustawodawcę za zwierzęta niebezpieczne i dla ich posiadania trzeba spełnić określone warunki. Wśród zwierząt niebezpiecznych znalazły się więc, na przykład małe makaki oraz maleńkie koczkodany  karłowate, które, mimo iż są nawet mniejsze i tak samo łagodne jak kapucynki, zostały wrzucone do jednego ”worka”, ponieważ należą do tych samych rodzin, co ich więksi kuzyni, np. makaki indyjskie czy duże koczkodany, a więc rodzin makakowatych i koczkodanowatych. Wydaje się więc, że ustawodawca nie zadał sobie trudu zbadania, czy dane zwierzę jest rzeczywiście niebezpieczne, lecz kierował się tym, że należy do tej samej rodziny, do której należą inne gatunki niebezpieczne, a więc tylko systematyką.

Jednak, nawet, jeśli, można by polemizować z polskim ustawodawcą w sprawie listy zwierząt niebezpiecznych, to generalnie trzeba przyznać, że większość dużych małp jest bardzo niebezpieczna, szczególnie dla osób nie mających doświadczenia w obcowaniu z nimi. Zwinne, nieprawdopodobnie silne, szybkie i inteligentne, potrafią wszystkie te cechy wykorzystać tak, aby osiągnąć to, czego chcą. Dlatego, większość gatunków dużych małp absolutnie nie może być zwierzętami domowymi. W wielu filmach możemy zobaczyć wielkie małpy człekokształtne żyjące w wśród ludzi. Ale, niestety, rzeczywistość i kino to dwa odmienne byty. W filmach wykorzystuje się tylko młode małpy, specjalnie tresowane i znajdujące się pod opieką fachowców. Zapewniam, że osoba bez dużego doświadczenia nie poradziłaby sobie nawet z takim młodym i wytresowanym zwierzęciem, a w przypadku starszego osobnika byłby on niebezpieczny nawet dla doświadczonego tresera.
Pomijam tu fakt, że ceny małp człekokształtnych są horrendalne, a nawet osoby, które byłoby stać na ich zakup, nie będą miały możliwości legalnego ich zakupu, gdyż posiadać je mogą wyłącznie upoważnione do tego instytucje, a obrót nimi jest koordynowany przez międzynarodowe centra zajmujące się ochroną danego gatunku. Ponadto, pamiętajmy, że większość gatunków dużych małp, w tym wszystkie człekokształtne, to zwierzęta zagrożone w swoim naturalnym środowisku. Istnieje ogromne niebezpieczeństwo, że niektóre gatunki mogą zniknąć bezpowrotnie. Dlatego, barbarzyństwem byłoby trzymanie pojedynczych ich przedstawicieli w domach, zamiast stworzenia im warunków do rozmnażania.

Ale, małpy właściwe to także liczna podrodzina maleńkich pazurkowcowatych, które od pozostałych małp odróżnia to, że ich palce zaopatrzone są w pazury, a nie w płaskie paznokcie, jak palce większości pozostałych małp. Co prawda, na podstawie badań stwierdzono, że te pazury to przekształcone paznokcie, ale jednak wśród licznych rodzin małp właściwych, tylko one je posiadają. Mimo to, podobnie jak kapucynki i sajmiri, należą do małp właściwych szerokonosych. Do wąskonosych należą, wspomniane już, człekokształtne oraz makaki i koczkodany.

Wszystkie małpki pazurkowcowate, a więc tamaryny, marmozety, uistiti czy pigmejki można  trzymać w domu bez żadnego pozwolenia. Te właśnie małpki coraz częściej trafiają do naszych domów. Są niewielkie, a więc wystarczy dla nich odpowiedniej wielkości  klatka, mają bardzo żywe usposobienie i, jeśli są młode, szybko zaprzyjaźniają się ze swoimi opiekunami. Zasadniczo, im większa małpka, tym bardziej inteligentna i tym łatwiej nawiązać z nią kontakt. Najmniejszą z pazurkowcowatych - pigmejkę, można co prawda oswoić, ale jest to raczej zwierzę terraryjne. Tamaryny, marmozety i uistiti dobrze się oswajają, zwłaszcza, jeśli są młode i nawiązuję dobry kontakt z opiekunem.

Tamaryny są zwierzętami stadnymi i dlatego najlepiej trzymać je przynajmniej parami, choć w takim przypadku stopień ich zżycia z opiekunami nie będzie tak duży, jak wtedy, gdy mamy pojedynczego osobnika. Podejmując decyzję o posiadaniu pojedynczej tamaryny, lepiej wybrać samca, który jest bardziej ufny i przyjazny wobec ludzi, niż samica. Są one bardzo delikatne i trzeba bardzo uważać, aby nie popełnić błędów przy ich żywieniu.

Większe małpki, które również bez pozwolenie możemy trzymać w domu, a więc kapucynki i sajmiri, pod względem żywienia są, może nieco mniej wymagające, ale wymagają nieco większej przestrzeni. Ideałem byłby przystosowany dla nich pokój lub woliera.  Ale duża klatka też wystarczy. Poza tym, jest jeszcze bariera finansowa. Są one o wiele droższe niż tamaryny. Ale za to górują nad nimi inteligencją i łatwiej nawiązać z nimi kontakt. Sajmiri i kapucynki w porównaniu do pazurkowcowatych są zdecydowanie bardziej inteligentne, choć jednocześnie trzeba powiedzieć, że z powodu tej właśnie większej inteligencji wymagają poświęcania im znacznie więcej uwagi przez opiekunów. Dla osób nie mających zbyt dużego doświadczenia w opiece nad zwierzętami, najlepszym rozwiązaniem wydaje się wybór sajmiri. Są one o wiele większe od pazurkowcowatych, ale mniejsze od kapucynek. Małpki te pod względem rozwoju emocjonalnego zdecydowanie górują nad pazurkowcowatymi i są porównywalne z kapucynkami. Jednocześnie nie dysponują tak dużą siłą fizyczną, jak kapucynki, i łatwiej poddają się kontroli opiekunów. Charakter zarówno samców, jak i samic sajmiri, jest bardzo podobny i dlatego przedstawiciele obu płci nadają się na zwierzęta domowe. W USA to właśnie najczęściej sajmiri są specjalnie tresowane do pomocy osobom niepełnosprawnym

Tak więc, jeśli nie mamy warunków, aby uzyskać pozwolenie na posiadanie małpki, która została przez ustawodawcę, słusznie, bądź niesłusznie, zaliczona do grona zwierząt niebezpiecznych, nasz wybór ogranicza się tylko do dwóch gatunków większych małpek - kapucynki i sajmiri - lub którejś z małpek pazurkowcowatych.