Reklama

Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania treści bloga bez zgody autora.

niedziela, 26 stycznia 2014

Małpka - zwierzak nie dla każdego

Chyba prawie każda dziewczynka, po obejrzeniu filmu o Pippi Pończoszance marzyła o posiadaniu małpki. Wiele osób marzy o trzymaniu takiego zwierzaka w domu, ale jednocześnie wiedzą oni mało lub zgoła nic o warunkach, jakie należy im zapewnić, by mogły czuć się z nami szczęśliwe.
Podstawowym pytaniem, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć, jest, czy małpa to zwierzę dla każdego. Wydaje mi się, że nie ma uniwersalnego zwierzaka, którym każdy mógłby się zaopiekować. Każdy zwierzak ma określone wymagania i potrzeby, które opiekun musi zaspokoić. W przypadku małp są one jednak większe i na tyle specyficzne, że nie wszyscy są w stanie je spełnić.


Małpka to dobry wybór, jeśli rzeczywiście ktoś ma czas i możliwości trzymania małpki w domu i jest w stanie zapewnić jej odpowiednie warunki.

Trzeba pamiętać, że wszystkie ssaki naczelne, poza potrzebami żywieniowymi, mają również potrzeby emocjonalne, a te mogą realizować tylko w kontaktach z innymi przedstawicielami swego gatunku lub, jeśli są zwierzętami do towarzystwa - z opiekunami lub innymi zwierzętami domowymi. Nie jest to kot, którego wystarczy nakarmić i, który cały dzień będzie wygrzewał się na parapecie oknaJest to zwierzę, które wymaga poświęcenia ze strony opiekuna i trzeba mieć dla niej bardzo dużo czasu.
A, więc, nawet odpowiednio żywiona małpka, ale przebywająca całymi dniami sama, będzie miała problemy ze swoim zdrowiem psychicznym. Dlatego, decydując się na zakup małpki, trzeba być świadomym faktu, że musi ona stać się członkiem rodziny i uczestniczyć w jej życiu.

Należy też być świadomym, że małpa jest zwierzęciem o ponadprzeciętnej inteligencji, a przy tym nieprawdopodobnie zwinnym, ruchliwym i posiadającym duże zdolności manualne. Dla niej nie istnieją żadne bariery architektoniczne. Wszystkie wymienione cechy, w połączeniu z ogromną ciekawością, zdolnością obserwacji i uczenia się, powodują, że jeśli jej nie dopilnujemy, może wyrządzić wiele szkód i narazić na duże kłopoty. Dlatego trzeba być bardzo wyrozumiałym dla niektórych jej zachowań i odpowiednio zabezpieczyć mieszkanie lub mieć ją zawsze na oku, kiedy przebywa poza klatką.

Trzeba też mieć świadomość ogromnej odpowiedzialności. Udomowienie i życie wśród ludzi to dla małpy bilet w jedną stronę. Taka małpka nie będzie już mogła przyswoić sobie reguł, którymi rządzi się stado. Gdyby kiedyś do niego trafiła, nie mogłaby w nim funkcjonować. Dlatego ogrody zoologiczne i hodowle nie przyjmują oswojonych małp, które znudziły się ludziom. Tym zwierzętom trzeba zapewnić dożywotnią opiekę. Znajdzie się, co prawda mnóstwo chętnych, którzy przyjmą małpkę do adopcji, ale stanowczo odradzam, zwłaszcza osobom, które nie mają doświadczenia w obcowaniu ze zwierzętami, nabywania małp dorosłych, które miały już innych opiekunów. Jeśli chcemy mieć dobrze ułożonego i przywiązanego do nas pupila, należy zdecydować się na możliwie najmłodszego osobnika, najlepiej wykarmionego butelką.

Poza tym, na zakup małpki mogą sobie pozwolić tylko ci o najzasobniejszych portfelach.
Obecnie w Polsce obowiązuje prawo Unii Europejskiej, które nie zezwala na import małp spoza jej obszaru. Dostępne są, więc, tylko zwierzęta, które urodziły się w zarejestrowanych hodowlach na terenie państw członkowskich. Przepisy te spowodowały kurczenie się europejskich hodowli i ciągły spadek ilości małpek dostępnych w sprzedaży. Przy dużym popycie na nie, spowodowało to, że ich ceny poszybowały w górę. Wykorzystują to oszuści oferujący w internecie małpki w bardzo przystępnych cenach lub nawet bezpłatnie. Wiele osób straciło w ten sposób całkiem spore sumy pieniędzy i nigdy tych małpek nie zobaczyło.

Tak więc cena jest chyba obecnie najistotniejszą barierą dla posiadania małpki. Następną jest czas, jaki trzeba jej poświęcić. A w końcu - warunki, które trzeba jej stworzyć.